nasice.hr
Vijesti

Nastavak uspješne suradnje: Našičko izaslanstvo u posjetu Šal’i

Dugogodišnje prijateljstvo i snažne povijesne veze između Grada Našica i slovačkog Grada Šal’e dobili su svoje novo poglavlje. Službeno izaslanstvo Grada Našica, predvođeno gradonačelnikom Krešimirom Kašubom i predsjednicom Gradskog vijeća te direktoricom Turističke zajednice Grada Našica Ines Resler, boravilo je u službenom posjetu ovom slovačkom gradu,  čime je nastavljena iznimno bogata suradnja i u ovoj, 2026. godini. 

Ovogodišnji posjet Šali bio je u znaku iznimno bogatog kulturnog programa. Nakon što su u proteklim godinama u Šal’i gostovali članovi SKUS-a „Ivan Brnjik Slovak” iz Jelisavca, ove godine Našice su na najbolji mogući način u Slovačkoj predstavili članovi KUD-a „Tamburica“ Velimirovac. Pred tamošnjom publikom održali su zapažen 45-minutni nastup pod nazivom „Songs and Dances of the Našice Region“ te ponosno prezentirali tradiciju, pjesmu i narodne nošnje našega kraja.

Uz njih u Slovačkoj su boravili i članovi Oldtimer kluba Našice. Četrnaest članova Kluba s četiri automobila i pet motocikala gostovalo je na 2. Nitranskom reliju, međunarodnom oldtimer susretu u mjestu Mojmírovce.

Nastavak suradnja započete 2022. godine

Ova hvalevrijedna priča započela je u lipnju 2022. godine prvim službenim posjetom gradonačelnika Kašube Slovačkoj na poziv tamošnjeg gradonačelnika Jozefa Belickog. Od tog prvog susreta, pa preko uzvratnog posjeta Slovaka u kolovozu 2023. godine, stvoren je čvrst temelj za potpisivanje službene Povelje o prijateljstvu u lipnju 2024. godine. Suradnja se intenzivirala već u rujnu iste godine kada je gradonačelnik Belický posjetio Slovački centar za kulturu u Našicama i donirao više od stotinu knjiga na slovačkom jeziku. Prošle godine u lipnju naglasak je stavljen na turizam i međuinstitucionalno povezivanje, što je u Slovačkoj aktivno promovirala direktorica turističke zajednice Ines Resler, a ovogodišnji plan aktivnosti samo je nastavak te uspješne suradnje.

Gradonačelnik Krešimir Kašuba  održao je sastanak s gradonačelnikom Šal’e Jozefom Belickým i njegovim zamjenikom Róbertom Tölgyesiem. Tom prilikom istaknuta je odlična suradnja koja će biti nastavljena što je i potvrđeno potpisivanjem ovog novog plana aktivnosti.

Uzvratni posjet Slovaka u listopadu

Poveznice između Našica i Šal’e doista su brojne. Iako je slovačka nacionalna manjina u našem kraju najveći i najvažniji most, suradnja se proširila na brojne druge udruge, poput Udruge voćara i vinogradara te  zaljubljenika u starodobna vozila, članova Oldtimer kluba Našice. Zanimljiv je i sportski raritet da oba grada imaju rukometne prvoligaše. .

Suradnja se nastavlja uzvratnim posjetom. Naime, već 3. listopada ove godine Grad Našice i KUD „Tamburica“ Velimirovac bit će domaćini folklornoj skupini iz Šal’e, koja će kao poseban gost nastupiti na tradicionalnoj manifestaciji „Sijelo uz tamburicu“ u Velimirovcu.

Više iz kategorije

Grad Našice ovu kalendarsku godinu završava predajom donacije Općoj županijskoj bolnici Našice

Ivona

Povodom Međunarodnog dana žena gradonačelnik uputio čestitku sugrađankama

Tomislava Justic

Međunarodni dan medicinskih sestara i medicinskih tehničara

Ivona
nasice.hr
Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.