nasice.hr
Vijesti

Sa Vijeća prevencije Grada Našica poručeno da se svako kršenje zakona treba prijaviti nadležnim službama

Danas je u Gradskoj vijećnici održana 3. sjednica Vijeća prevencije Grada Našica na temu stanja sigurnosti u naselju Markovac Našički, a na inicijativu Vijeća mjesnog odbora Markovac Našički. Sjednicu je vodio gradonačelnik Krešimir Kašuba, ujedno predsjednik Vijeća koji je zahvalio svim članovima, predstavnicima institucija i službi na području grada Našica koji rade izvrstan posao u osiguravanju sigurnosti. Dodao je i to da se Vijeće u protekle dvije godine sastalo samo dva puta, i to zbog izdvojenih slučajeva na našičkom području. Na sjednici je nazočio i predsjednik Vijeća Mjesnog odbora Markovac Našički Karlo Kanis koji je gradonačelniku dostavio dopis u kojem su članovi Vijeća, na temelju reakcija mještana, zatražili sazivanje Vijeća prevencije te djelovanje s ciljem osiguravanja sigurnosti na području Markovca Našičkog.

Dopis upućen gradonačelniku objavljujemo u cijelosti u nastavku teksta:

Poštovani g. Kašuba,

dana 15. 11. 2023. godine Vijeće mjesnog odbora Markovac Našički je održalo svoju sjednicu, a sazvana je nakon višestrukih molbi mještana vezano za nemili incident u kojem je fizički ozlijeđeno dijete 7. razreda nakon dolaska iz škole. Također, ovim putem Vas molimo da poduzmete određene korake koji bi mogli vratiti sigurnost u naše mjesto. Kako bi Vam dodatno pojasnili nelagodnu situaciju koja vlada u Markovcu Našičkom navest ćemo neke od situacija koje su dovele do toga.

Naime, Markovac Našički je uz Našice najveće naselje na području Grada te samim time smo svjesni da se povremeno i mogu dogoditi nekakve neželjene, devijantne pa i kriminalne situacije. Prošlih godina se promijenio sastav stanovništva u naselju i sa sigurnošću možemo reći da, uz starosjedioce, naše mjesto sada naseljavaju i pojedini stanovnici koji žive drugačijim stilom i načinom življenja, a neki će ga nazvati romskim stilom bez obzira na narodnost. Samim time, što se raznolikost stanovništva povećava, to daje bogatstvo i širinu društvu i većina stanovništva to i želi. Međutim, u jednoj situaciji to neće biti poželjno – kada navike i stil novodoseljenih stanovnika graniči i na rubu je zakona, društvenih pravila i normi.

Upravo kao mjesni odbor proteklih godina primamo podosta pritužbi naših mještana na ponašanje novodoseljenih stanovnika, kao i molbi da ih zaštitimo od njih. Neke su opravdane, a neke neopravdane, a neke, nakon raznih iskustava su upućene i s predrasudama. Cijelo vrijeme svojim odgovorima nastojimo umiriti stanovništvo, kao i život u mjestu učiniti prihvatljivim i sretnim za sve. Nekad to ne uspijevamo, a nekad smatramo da institucije možda nisu učinile sve što su mogle te nam se događa da, kako vrijeme prolazi, stanovnici gube vjeru u njih i više ih niti ne kontaktiraju.

Rješenje problema ne vidimo u isključivosti, represiji i sličnim mehanizmima, već u socijalizaciji svih onih stanovnika koji to, zbog svojih navika, očigledno nisu. Neke od pritužbi koje zaprimamo odnose se na sljedeće:

 • Nasilni ispadi među djecom i mladeži – osim fizičkog napada, događalo se da grupa djece tjera domicilnu djecu s dječjeg igrališta
 • Fizički nasrtaj na djelatnika Nogometnog kluba Željezničar
 • Paljenje električnih kablova kako bi se dobila sirovina u obliku bakra. Navedeno zagađuje zrak u naselju te su mnogi ljudi, pogotovo oni koji pate od dišnih tegoba i bolesti, imali zdravstvenih problema
 • Krađe u vrtovima koje više nisu ni prijavljivane nadležnim institucijama budući da iznosi štete su relativno niski i neisplativo je pokretati sudske procese koji kad bi i završili, najčešće bi imali epilog u kojem se oštećeni ne bi mogao naplatiti. No, da li je rješenje pomiriti se s tim, ne saditi vrtove?!
 • Neurednost u smislu održavanja okućnica i dvorišta, a događalo se i vršenje nužde u vrtovima susjeda.
 • Puštanje glasne glazbe u neprikladno doba koje bi, nakon odlaska pozvane policije, bilo nastavljeno.
 • Uništavanje imovine na igralištu NK Željezničara zbog čega su i postavljene nadzorne kamere.
 • Bacanje kamenja na autobus prilikom gostovanja kulturno-umjetničkih društava u Markovcu N.
 • Slaba kontrola pasa i njihovih cijepljenja
 • Dvostruka mjerila u prometu kojih se starosjedioci pridržavaju, ali u slučaju prijestupa i odgovaraju. Dovoljno je samo jedan dan provesti ispred trgovine Polo u Markovcu i vidjeti koliko će vozila stati i izaći s prekomjernim brojem putnika, a k tome i s najmlađom djecom na prednjim sjedalima, a iza njih na uz cestu se nalazi mnoštvo stakla od smrvljenih bočica alkoholnih pića
 • Postoje određeni broj stanovnika koji uopće nisu prijavljeni u Markovcu Našičkom i tu borave, a u isto vrijeme se drugim stanovnicima u Našicama koji su manje potencijalno opasni za društvo provjeravaju dokumenti te se čak i deportiraju (dokazivo i provjerljivo). Da li to nisu dvostruka mjerila?! Da li je razumno da u jednoj omanjoj kući/stambenom objektu obitava 15-20 ljudi od kojih nekolicina nema prijavljeno boravište/prebivalište

Da li netko tko živi u Republici Hrvatskoj smatra da je ovo normalno i podnošljivo i što je još bitnije, da li ovo smatra poželjnom sredinom za život? Da li se trebamo zapitati što ćemo svojoj djeci ostaviti u naslijeđe ukoliko pustimo da navedene anomalije idu svojim tijekom i rješavaju se same od sebe? Da li možemo biti sigurni da odrastanje u ovakvim okolnostima neće rezultirati određenim negativnim pojavnostima u budućnosti? Da li je normalno da dijete kreće u školu s ”grčem u želucu”?

Uz navedeno, počesto se može čuti kako je ljude strah u večernjim satima šetati po mjestu što je najveći pokazatelj stanja, veći od bilo kakvih statističkih podataka i onaj najmjerodavniji koji pokazuje stvarno stanje. Stoga, ovim putem molimo da i policija, ali i ostale institucije vrate povjerenje u svoj rad budući da mještani kod mnogih od navedenih problema se obraćaju članovima Vijeća mjesnog odbora i pri tome naglašavaju da više neće zvati policiju i ostale institucije jer nema svrhe. Molimo i sve institucije koje na bilo koji način subvencioniraju životne potrebe, provjere korisnike i njihove prijestupe, kao i da, ako to zakonima i pravilnicima nije regulirano, zatraže promjene istih kod nadređenih. Zakoni i pravilnici nisu ”uklesani u kamen” već se mijenjaju prema potrebama, inicijativama i na temelju iskustava.

Smatramo da bi se, kada bi svaka institucija napravila djelić više u svojoj domeni, učinili ogromni pomaci nabolje. Možda ne treba trošiti riječi i vrijeme na ono što je bilo, već od sada pokušati prvo na afirmativan način ispravljati anomalije, a samo u radikalnim slučajevima koristiti se represivnim metodama. Metoda i mehanizama ima budući da postoje zakoni, zatim postoje društvena pravila koja možemo i sami kreirati i formirati i poticati prihvatljivo ponašanje raznim beneficijama ili ukidanjem istih u suprotnome, a u tome može sudjelovati sam Grad s mnoštvom svojih mogućnosti, policija svojim djelovanjem, ali i prevencijom (češće patroliranje, razgovor…), školske institucije preventivnim akcijama, ali i žurnim djelovanjem kod i najmanjih negativnih pojava, centar za socijalnu skrb, mjesne udruge, kao i mi sami stanovnici razumnim ponašanjem, strpljenjem i suzdržavanjem od neprimjerenih reakcija te uvažavanjem određenih navika koje ne štete društvu.

Sve navedeno iziskuje nešto više truda svih nas, ali nagrada će biti neprocjenjiva, i za nas i za nove naraštaje koji će živjeti u suživotu bez ovakvih otegotnih okolnosti. Treba napomenuti kako i kod starosjedioca, tako i kod došljaka ima predivnih i razumnih ljudi koji žele dobro drugima, kao i onih s lošijim namjerama koje bez obzira na narodnost i stil života treba osuditi.

Nadam se da svi imamo odgovornost za ono što se događa, a ako ne reagiramo i tražimo izgovor s namjerom da se ništa ne može poduzeti, da li možemo pogledati u oči majku djeteta koje je napadnuto, kao i majku sljedećeg djeteta koje će biti napadnuto i mirno nastaviti živjeti?!

S poštovanjem,

                                                                                                                             Predsjednik Vijeća mjesnog odbora

                                                                                                                                          Markovac Našički

                                                                                                                                                Karlo Kanis

Zaključak Vijeća je prevencija i prijavljivanje pojedinačnih slučajeva

U raspravi koja je trajala više od sat vremena doneseni su zaključci, a oni se odnose na dugoročna i kratkoročna rješenja problema na području Markovca Našičkog, ali i cijelog područja Našica. Više o zaključcima nakon sjednice rekao je gradonačelnik Krešimir Kašuba te dodao da se na onim dugoročnim rješenjima već sada intenzivno radi.

 • Članovi Vijeća prevencije Grada Našica kompetentni su ljudi za stanje sigurnosti u našem gradu, to su načelnik Policijske postaje, ravnateljice i ravnatelj naših škola, ravnateljica Dječjeg vrtića Zvončić Našice, predstavnik Hrvatskog zavoda za socijalni rad – Područni ured Našice, predstavnici zdravstva, zapovjednik JVP-a, i druge institucije koje s Gradom Našicama rade na tome da se naši stanovnici svakodnevno ovdje osjećaju sigurno, a to je bila i težnja inicijatora današnjeg sastanka Vijeća mjesnog odbora Markovac Našički i predsjednika Karla Kanisa. Tema sigurnosti na tom području vezana je za incident koji se dogodio sa maloljetnicima, radi se o djeci koja su imala fizički sukob prije 10-tak dana, učenicima OŠ kralja Tomislava Našice. U tom su slučaju škola i djelatnici Policijske postaje, ali i svi odgovorni i kompetentni za školsku ustanovu već reagirali. Sukladno raspravi koja je pokrenuta na temelju tog slučaja, ali i zaprimljenog dopisa doneseni su određeni zaključci. Dugoročno rješenje odnosi se na preventivu te smo već danas pričali o načinima na koji bi se ona provodila. Ono na čemu Grad Našice već radi vezano za ovu temu je Centar za integracije i razvoj koji predstavlja mjesto provođenja multidisciplinarnih programa u području pružanja pomoći, edukacije i integracije osoba s posebnim potrebama ili osoba s umanjenim fizičkim i radnim sposobnostima, a on će se nalaziti u bivšoj zgradi IMK Slavonija. Trenutno radimo na primopredaji samog objekta i rješavanju građevinske dozvole kako bismo krenuli u rekonstrukciju. U suradnji s našim udrugama pružit ćemo, između ostalog, uslugu poludnevnog i cjelodnevnog boravka mladih i osoba s posebnim potrebama što čini temelj za dugoročno rješenje ovog problema. Što se tiče kratkoročnog rješenja više puta je tijekom sastanka od strane načelnika i predstavnika socijalne skrbi spomenuto prijavljivanje slučajeva, jer je uočeno nedovoljno prijavljivanje raznih kršenja zakona koji se događaju u Markovcu Našičkom, ali i na području cijelog grada. – rekao je gradonačelnik i dodao kako bitnu ulogu u rješavanju ovakvih slučajeva imaju i mediji koji prenose informacije s područja Našica.

Predsjednik Vijeća mjesnog odbora Markovac Našički Karlo Kanis rekao je da će nastaviti pratiti razvoj situacije u svom mjestu.

Institucije pozvale građane na suradnju

Građani su pozvani na djelovanje, odnosno prijavu nadležnima, Policijskoj postaji, Hrvatskom zavodu za socijalni rad – Područja služba Našice, komunalnoj službi Grada Našica, a sve kako bi problemi bili uočljivi te bi se na iste na vrijeme i adekvatno djelovalo.

 • Pozivamo sve građane da kod svakog potencijalnog kaznenog prekršaj slobodno nazovu policiju. Na svaku prijavu policija izlazi na teren, obavlja razgovore i utvrđuje što se dogodilo. Ukoliko policija nije nadležna za procesuiranje kaznenih dijela i prekršaja mi izvješćujemo druge službe, Hrvatski zavod za socijalni rad ili Grad Našice, komunalne službe, ili nekog trećeg nadležnog za rješavanje problema. Da bi službe mogle reagirati moraju zaprimiti dojavu o nekakvom događaju. – rekao je načelnik Policijske postaje Ivica Bukvić i podsjetio da se prijave mogu ponijeti i anonimno.

Više iz kategorije

Gradonačelnik Kašuba čestitao 100. rođendan gospodinu Filipu Tutiću

Ivona

Prezentiran strateški razvojni dokument Grada Našica do 2030. godine

Ivona

Gradonačelnik Našica Krešimir Kašuba otkrio detalje strategije razvoja grada Našica, bazene, dvorane…

Marac